Trophies

These are the historic trophies awarded for decades by Hamilton Cycling Club, some of them donated by families of riders who are no longer with us. Except for the Good Friday trophy, all of them are the exclusive territory of only full HCC club members.

gf_trophy_smallGood Friday Senior Mens’ RR Winners
Awarded to the winner of the Senior 1 & 2 mens’ race. While the trophy is presented and the winner’s name enscribed on the trophy the cup stays with the club unless it is won by a club member.
1951 B Whittaker
1952 M Carter
1953 H Phillips
1954 P Murphy
1955 A Johnston
1956 P Murphy
1957 -no event
1958 A Johnston
1959 R McKinnell
1960 P Enoch
1961 T Smith
1962 A Hicken
1963 R Castulioux
1964 J Jones
1965 J Jones
1966 J Jones
1967 D Petelka
1968 J Lazeron
1969 J Lazeron
1970 P Penman
1971 M Carnaham
1972 Z Kach
1973 J Lovell
1974 B Chewter
1975 B Vanburen
1976 E Vaivers
1977 J Lovell
1978 H Walton
1979 A Prosser
1980 M Cramero
1981 J Goncalves
1982 J Kilsga
1983 M Berger
1984 J Costello
1985 M McCluskey
1986 cancelled
1987 P Clarke
1988 S Phillips
1989 M Ventula
1990 E Karzmarcyck
1991 T LeFebvre
1991 A Andreola
1992 T LeFebvre
1993 T LeFebvre
1994 G Yeates
1995 Gerard Yeates
1996 Cancelled
1997 P Shea
1998 M Schmidt
1999 H Strosser
2000 K Speacht
2001 H Cockburn
2002 R Roth
2003 P Morse
2004 B Miller
2005 No Event
2006 R Roth
2007 T Wieditz
2008 Dustin McBurnie
2009 Andrew Randall

GF_Ladies_millenium_smallGood Friday Ladies RR 1st
This trophy is awarded to the winner of the women’s race. While the trophy is presented and the winner’s name inscribed on the trophy the cup stays with the club unless it is won by a club member.
2000 Leigh Hobson
2001 Amy Jarvis
2002 Julia Bradley
2003 Amy Moore
2004 Sue Trimble
2005 No Event
2006 Tara Ross
2007 Leigh Hobson
2008 Liza Miranda
2009 Emma Petersen

kerr_best_overall_smallJamie Kerr Memorial Best Overall Champion
Jamie Kerr was a young member of HCC who was killed in the late eighties while racing a criterium in St Catherine’s. Jamie’s family created the trophy award in memory of Jamie. It is awarded on a points basis for results in best of 5 15km TT, 40 & 100km RR, both 40km TT, the hill climb & Snake hill climb.
1989 T Hansen
1990 R Brown
1991 D Desrochers
1992 T Hansen
1993 A Mezenberg
1994 A Mezenberg
1995 A Mezenberg
1996 S Fletcher
1997 R Brown
1998 R Cheskey
1999 R Cheskey
2000 F Pepper
2001 R Brown
2002 R Brown
2003 No qualifiers
2004 no qualifiers
2005 Doug Taylor
2006 Doug Taylor
2007 Mark Harvey
2008 Dave Woolley

senior_bar_smallSenior Best All Rounder
This classic club trophy is awarded on a points basis for results in the Senior 15km TTC, 40km TT (Hogben), 40 & 100km RR & the Hill Climb
1970 R Vize
1971 B Chewter
1972 L Humphreys
1973 R Vize
1974 L Humphreys
1975 R Beswetherick
1976 B Longstaff
1977 B Longstaff
1978 A Keyes
1979 L Culp
1980 M Kerr
1981 M Kerr
1982 M reid
1983 M Lynch
1984 M Lynch
1985 R Cheskey
1986 R Brown
1987 R Brown
1988 R Brown
1989 D Desrochers
1990 R Brown
1991 M Vermeiran
1992 T Hansen
1993 R Cheskey
1994 A Mezenberg
1995 A Mezenberg
1996 R Brown
1997 R Brown
1998 R Cheskey
1999 R Cheskey
2000 Fred Pepper/ R Cheskey tied
2001 R Brown
2002-05 None qualified
2006 Mark Harvey
2007 Mark Harvey
2008 None qualified

BAR Master Men (same as seniors)
Prior to 2008 needs entries
2008 Dave Woolley

ladies_bar_smallWomen’s Best All Rounder
The Womens’ BAR is awarded on a points basis for results in the Womens’ 15km TTC , 40km TT (Hogben)), 40 & 100km RR & the Hill Climb
1995 Judy Osborne
1997 Linda Simonsen
1998 0 2005 None Qualified
2006 Naomi Cermak
2007 None qualified
2008 None qualified

Master Women – Best All Rounder (trophy – new for 2007)
2005 Mary Clare Haley
2006 Mary Clare Haley
2007 Mary Clare Haley
2008 None qualified

junior_bar_smallJunior Best All Rounder
Junior BAR is awarded on a points basis for the Junior 15km TTC, a 40km TT & the 40km & 100km RR & the hill climb
1969 R Vize
1970 C Brunskill
1971 B Hagerty
1972-1975 None qualified
1976 D Sobonovich
1977-8 None qualified
1979 D Toporowski
1980 M Liptrot
1981 M Chilton
1982 None qualified
1983 J Onufer
1984-5 None qualified
1986 M Varey
1987 K Rood
1988 T Hansen
1989 T Hansen
1990 P Platter
1991 S Fletcher
1992 M Fletcher
1993 A Mezenberg
1994 I Lawson
1995 I Lawson
1996-8 None qualified
1999 T Kleban
2000-2008 None qualified

cadet_bar_smallCadet Best All Rounder
Donated by Mike Pangia a club member and outstanding veteran rider for many years. Mike died in the late ’90’s. Awarded for results 15KM TTC, The 40KM TT (Hogben) & the 40km RR + the hill climb
1979 M Liptrot
1980 M Chilton
1981-6 none qualified
1987 J Brownhill
1988 S Bard
1989 A Platten
1990 A Platten
1991 M Fletcher
1992 I Lawson
1993-7 None qualified
1998 T Kleban
1999-2008 None qualified

seniot_ttc_smallSenior Time Trial Champion
Donated by Hans Harmgardt. Awarded for 15km TTC, 40km TT Nella & Hogben
1979 L Culp
1980 M Kerr
1981 D Paltrieneri
1982 M reid
1983 N Cunningham
1984 R Matthews
1985 R Cheskey
1986 R Brown
1987 R Brown
1988 D Desrochers
1989 D Desrochers
1990 R Cheskey
1991 M Vermeiran
1992 R Cheskey
1993 R Cheskey
1994 R Cheskey
1995 R Cheskey
1996 R Cheskey
1997 R Brown
1998 R Cheskey
1999 R Cheskey
2000 F Pepper
2001 F Pepper
2002 R Brown
2003 None
2004 T Spielvogel
2005 Sergei Stevens
2006 Mark Harvey
2007 Henry Dudko
2008 No qualifier

senior_women_ttc_smallSenior Womens’ Time Trial Champion
Awarded on a points basis for results in the two 15km TTCs & the 40km TT
1997 Linda Simonsen
1998 N Yaremezyk
2004 N Cermak
2005 None qualified
2006 Naomi Cermak
2007 None qualified
2008 No qualifier

veteran_ttc_smallMaster Mens’ TTC
Is awarded on the same basis as the Senior Men’s TTC with times handicapped
1979 M Pangia
1980 P Gilroy
1981 P Gilroy
1982 M Pangia
1983 P Cleverley
1984 N Cunningham
1985 M Reid
1986 A Penrose
1987 J Morrow
1988 T Liptrot
1989 G Fraser
1990 T Liptrot
1991 J Morrow
1992 P Hargrove
1993 J Watmore/G Garrett (tie)
1994 J Morrow
1995 J Morrow
1996 K Oliver
1997 H Osborne
1998 D Kelly
1999 D Kelly
2000 D Kelly
2001 D Kelly
2002 D Kelly
2003 D Taylor
2004 D Kelly
2005 Doug Taylor
2006 Doug Taylor
2007 Joseph Harris
2008 Joseph Harris

vet_women_ttc_smallMaster Womens’ TTC
Is awarded on the same basis as the Women’s TTC (but times are handicapped .6sec per year over 40 and per km)
1997 Judy Osborne
1998 Judy Osborne
1999 Judy Osborne
2000-2002 None qualified
2003 Marva Taylor
2004 None qualified
2005 Mary Clare Haley
2006 Mary Claire Haley
2007 Mary Claire Haley
2008 Debbie Clarke

junior_ttc_smallJunior TTC
The Tom Parry Memorial Trophy Is awarded for results in the 2 15km TTC events and the 40km TT (not the Nella). Tom had not ridden for a number of years but was active in catering to cyclists. Tom ran the famous Halton Hilly 100 and retired from Hydro to run a restaurant in St George that become the starting point for more cycling tours than one could possibly imagine.
1987 K Rood
1988 T Hansen
1989 T Hansen
1990 P Platten
1991 S Fletcher
1992 S Fletcher
1993 A Mezenberg
1994 I Lawson
1995 I Lawson
1999 T Kleban
2000 – 2008 None qualified

Cadet’s TTC
(no trophy)
2005 Mike Hruska
2006 None qualified
2008 None qualified

hogben_smallHogben 80km TT
This trophy was donated by the Hamilton Century CC (precursor of HCC) in memory of Gus Hogben. Gus was superb time triallist who lost an arm but continued to ride and win. Ultimately he was killed by a drunken driver in the late 40’s on Lakeshore. The award was originally open to any club riders and until recently for an 80km TT. In 2004 it became a 40km event due to a lack of interest in riding 80km.
1952 TR Moss QCBC
1953 TR Moss QCBC
1954 E Jones
1955 P Murphy
1956 A Johnston
1979 T Liptrot 2:19:30
1980 M Kerr 2:12:10
1981 A Beraldo 2:19:15
1982 –
1983 N Cunningham 2:17:30
1984 M Reid 2:16:24
1985 R Brown 2:08:53
1986 M Vary 2:08:23
1987 R Brown 2:09:52
1988 D Desrochers 2:02:26
1989 D Desrochers 1:57:09
1990 R Cheskey 2:09:15
1991 M Vermeiran 1:56:53
1992 D Desrochers 1:58:17
1993 R Brown 1:53:27
1994 D Desrochers 1:51:12
1995 R Cheskey 1:54:56
1996 R Cheskey 1:59:23
1997 R Brown 1:57:11
1998 R Cheskey & R Brown 1:58:49 tie
1999 R Brown 1:59:00
2000 R Brown 1:57:13
2001 R Brown 2:00:59
2002 R Brown 2:05:57
2003 T Spielvogel 2:06:27
2004 D Taylor 1:01:31 (40km)
2005 M Mazur 55:23
2006 Garth Logan 57:21
2007 Garth Logan 57:56
2008 Fred Pepper 56:35

keyes_smallAndy Keyes Century Road Race
Trophy was donated by Andy Keyes a club rider in the 70’s & early 80’s. Event was originally a 100 mile event run for many years in N Burlington. More recently the event reduced to 80km and in 2003 returned to a metric century in Ayr.
Year … 1st … 2nd … 3rd
1975 T Liptrot J Cameron T Lasta
1976 J Cameron H Harmgardt J Miscioscia
1977 J Cameron G Nella J Miscioscia
1978 J Cameron D Paltrinieri J Miscioscia
1979 G Nella A Beraldo J Simpson
1980 –
1981 D Paltrineiri M Pangia J Miscioscia
1982 M Pangia A Beraldo M Reid
1983 M Lynch K Jobda T Matwell
1984 N Cunningham M Pangia J Eirenloeppel
1985 R Brown G Nella N Cunningham
1986 G Nella R Brown D Paltrineiri
1987 R Brown M Varey G Fraser
1988 R Brown A Iler –
1989 M Lynch R Brown C Dick
1990 G Fraser R Brown J Watmore
1991 S Fletcher C Dick D Desrochers
1992 T hansen P Moore R Castillo
1993 P Jordan P Moore S Cranwell
1994 A Mezenberg D Desrochers P Jordan
1995 D Desrochers R Brown –
1996 S Ambis R Brown S Cranwell
1997 –
1998 80km R Brown – –
1999 R Cheskey F Pepper R Brown
2000 B Chewter T Yang R Cheskey
2001 R Brown C Kiriakopoulos D Harrison
2002 R Brown S Lavalle D Kings
2003 D Vansickle G Logan R Brown
2004 100km G Logan S Scott B Nickorick
2005 100km S Scott Naomi Cermak M Hruska
2006 100km M Hruska Naomi Cermak Doug Taylor
2007 100km Chris Komar Mark Harvey Mary Clare Haley
2008 100km Dave Enns Carl Clarke None

nella_smallNella 40km TT
This trophy was donated by Nella Cutlery (better known to HCC as Gus!) The event has been moved around as stop signs crop up most recently held on the Binbrook course.
1970 R Vize 1:03:06
1971 B Hagerty 1:04:07
1972 C Maslen 1:04:25
1973 R Vize 1:00:28
1974 L Humphries 1:11:44
1975 T Liptrot 1:04:18
1976 D Walton 1:13:10
1977 H Harmgardt 1:04:37
1978 D Walton 1:07:55
1979 A Beraldo 1:09:57
1980 M Kerr 1:05:20
1981 C Heesters 38km 1:00:16
1982 J Misciocia 1:05:00
1983 Patricia Kammerer 1:02:54
1984 M Lynch 1:02:30
1985 M Lynch 1:02:04
1986 M Varey 1:01:01
1987 M Varey 57:55
1988 D Desrochers 1:04:59
1989 D Desrochers 1:01:01
1990 D Desrochers 56:46
1991 D Desrochers 59:27
1992 D Desrochers 56:14
1993 A Mezenberg 56:51
1994 A Mezenberg 53:06
1995 A Mezenberg 54:47
1996 D Desrochers 57:45
1997 D Desrochers 56:11
1998 R Cheskey 59:05
1999 R Cheskey 57:23
2000 R Cheskey 59:20
2001 F Pepper 57:13
2002 M Mazur 57:54
2003 M Mazur 53:45
2004 F Pepper 55:53
2005 F Pepper 56:56
2006 Doug Taylor 1:00:23
2007 Mirek Mazur 53:58
2008 Carl Clarke 58:00

fastest_15km_smallFastest 15km TT
The Derek Walton trophy. Derek is/was an avid time triallist who spent his summers time trialling in the UK. Originally a Thursday night event it has recently moved to Tuesdays and currently is held on the White Swan course.
1985 M Lynch 21:55
1986 M Varey 21:58
1987 G Dovick 21:28
1988 M Varey 21:26
1989 R Brown 20:32
1990 M Varey 19:50
1991 D Desrochers 20:24
1992 M Vermeiran 20:27
1993 P Jordan 19:59
1994 A Mezenberg 19:27
1995 ?
1996 S Ambis 20:25
1997 R Cheskey 20:24
1998 S Ambis 20:25
1999 D Desrochers 20:35
2000 F Pepper 20:45
2001 M Mazur 20:25
2002 M Kings 20:26
2003 S Scott 19:52
2004 M Mazur 19:58
2005 M Mazur 19:45
2006 Garth Logan 20:24
2007 Mirek Mazur 19:40
2008 FredPapper 20:57

mostimproved_smallMost Improved Rider (formerly Mt Nemo Series Trophy)
Originally awarded to the HCC rider who scored the most points in the Mt Nemo Tuesday night race (42km RR). The club event was attracting up to 100 riders and eventually was cancelled due to increasing danger at the end of the ’91 season. Trophy has since been awarded to the HCC rider who has exhibited the greatest improvement in racing results over the season.
1985 D Desrochers
1986 M Pangia
1987 J Brownhill
1988 S Anchuetz
1989 B Fargo
1990 A Platten
1991 A Mezenberg
1992 M & S Fletcher
1993 A Mezenberg
1994 D Pozzabon
1995 Judy Osborne
1996 Irene Arnolis
1997 J Morrow
1998 T Kleban
1999 F Pepper
2000 F Pepper
2001 F Pepper
2002 P Schouten
2003 Z Morris
2004 Naomi Cermak
2005 M Hruska
2006 Matt Gallo
2007 Mark Harvey
2008 Dave Enns

HCC Mountain Bike Championship
Donated by Garrett Bicycles (Georeg Garrett a club member). Unfortunately other than our Valley Park Cyclocross we do not currently have a mountain bike series.
1995 R Brown

HCC Track Championship
Donated by Allan & Svend Hansen brothers who were active on HCC executive for a number of years.
1988 A Iler
1989 T Hansen/M Doble tie
1990 T Hansen
1991 T Hansen
1992 T hansen
1993 A Mezenberg
1994 –
1995 A Mezenberg
1996 on no events

Leave a Reply