HOMEAboutApplicationArchivesBuy-SellCalendarClothingClub RecordsExecutive
FAQsHistoryLinksResultsTrophiesYouth

HCC Trophies & Their Winners

These are the Hamilton CC Trophies and their winners over the years. All but the Good Friday are available only to full club members to win! 

Good Friday Senior Mens' RR 1st

gf_trophy.jpg (59419 bytes)

This trophy is awarded to the winner of the Senior 1 & 2 mens' race. While the trophy is presented and the winner's name enscribed on the trophy the cup stays with the club unless it is won by a club member.

1951 B Whittaker

1952 M Carter

1953 H Phillips

1954 P Murphy

1955 A Johnston

1956 P Murphy

1957 -no event

1958 A Johnston

1959 R McKinnell

1960 P Enoch

1961 T Smith

1962 A Hicken

1963 R Castulioux

1964 J Jones

1965 J Jones

1966 J Jones

1967 D Petelka

1968 J Lazeron

1969 J Lazeron

1970 P Penman

1971 M Carnaham

1972 Z Kach

1973 J Lovell

1974 B Chewter

1975 B Vanburen

 

1976 E Vaivers

1977 J Lovell

1978 H Walton

1979 A Prosser

1980 M Cramero

1981 J Goncalves

1982 J Kilsga

1983 M Berger

1984 J Costello

1985 M McCluskey

1986 cancelled

1987 P Clarke

1988 S Phillips

1989 M Ventula

1990 E Karzmarcyck

1991 T LeFebvre

1991 A Andreola

1992 T LeFebvre

1993 T LeFebvre

1994 G Yeates

1995 Gerard Yeates

1996 Cancelled

1997 P Shea

1998 M Schmidt

1999 H Strosser

2000 K Speacht

2001 H Cockburn

2002 R Roth

2003 P Morse

2004 B Miller

2005 No Event

2006  R Roth

2007 T Wieditz

2008 Dustin McBurnie

2009 Andrew Randall

     

Good Friday Ladies RR 1st

GF Ladies millenium.jpg (27751 bytes)

This trophy is awarded to the winner of the women's race. While the trophy is presented and the winner's name inscribed on the trophy the cup stays with the club unless it is won by a club member.

2000 Leigh Hobson

2001 Amy Jarvis

2002 Julia Bradley

2003 Amy Moore

2004 Sue Trimble

2005 No Event

2006  Tara Ross

2007 Leigh Hobson

2008 Liza Miranda

2009 Emma Petersen

 

Jamie Kerr Memorial Best Overall Champion

kerr best overall.jpg (37978 bytes)

Jamie Kerr was a young member of HCC who was killed in the late eighties while racing a criterium in St Catherine's. Jamie's family created the trophy award in memory of Jamie. It is awarded on a points basis for results in best of 5 15km TT, 40 & 100km RR, both 40km TT, the hill climb & Snake hill climb.

1989 T Hansen

1990 R Brown

1991 D Desrochers

1992 T Hansen

1993 A Mezenberg

1994 A Mezenberg

1995 A Mezenberg

1996 S Fletcher

1997 R Brown

1998 R Cheskey

1999 R Cheskey

2000 F Pepper

2001 R Brown

2002 R Brown

2003 No qualifiers

2004 no qualifiers

2005 Doug Taylor

2006 Doug Taylor

2007 Mark Harvey

2008 Dave Woolley

Senior Best All Rounder

senior bar.jpg (32162 bytes)

This classic club trophy is awarded on a points basis for results in the Senior 15km TTC, 40km TT (Hogben), 40 & 100km RR & the Hill Climb

1970 R Vize

1971 B Chewter

1972 L Humphreys

1973 R Vize

1974 L Humphreys

1975 R Beswetherick

1976 B Longstaff

1977 B Longstaff

1978 A Keyes

1979 L Culp

1980 M Kerr

1981 M Kerr

1982 M reid

1983 M Lynch

1984 M Lynch

1985 R Cheskey

1986 R Brown

1987 R Brown

1988 R Brown

1989 D Desrochers

1990 R Brown

1991 M Vermeiran

1992 T Hansen

1993 R Cheskey

1994 A Mezenberg

1995 A Mezenberg

1996 R Brown

1997 R Brown

1998 R Cheskey

1999 R Cheskey

2000 Fred Pepper/ R Cheskey tied

2001 R Brown

2002-05 None qualified

2006 Mark Harvey

2007 Mark Harvey

2008 None qualified

 

BAR Master Men (same as seniors)

need picture of trophy

Prior to 2008 needs entries 2008 Dave Woolley  

Women's Best All Rounder

ladies bar.jpg (44867 bytes)

The Womens' BAR is awarded on a points basis for results in the Womens' 15km TTC , 40km TT (Hogben)), 40 & 100km RR & the Hill Climb

1995 Judy Osborne

1997 Linda Simonsen

1998 0 2005 None Qualified

2006 Naomi Cermak

2007 None qualified

2008 None qualified

Master Women - Best All Rounder (trophy - new for 2007)

2005 Mary Clare Haley

2006 Mary Clare Haley

2007 Mary Clare Haley

2008 None qualified

Junior Best All Rounder

junior bar.jpg (37211 bytes)

Junior BAR is awarded on a points basis for the Junior 15km TTC, a 40km TT & the 40km & 100km RR & the hill climb

1969 R Vize

1970 C Brunskill

1971 B Hagerty

1972-1975 None qualified

1976 D Sobonovich

1977-8 None qualified

1979 D Toporowski

1980 M Liptrot

1981 M Chilton

1982 None qualified

1983 J Onufer

1984-5 None qualified

1986 M Varey

1987 K Rood

1988 T Hansen

1989 T Hansen

1990 P Platter

1991 S Fletcher

1992 M Fletcher

 

1993 A Mezenberg

1994 I Lawson

1995 I Lawson

1996-8 None qualified

1999 T Kleban

2000-2008 None qualified

Cadet Best All Rounder

cadet bar.jpg (21376 bytes)

Donated by Mike Pangia a club member and outstanding veteran rider for many years. Mike died in the late '90's. Awarded for results 15KM TTC, The 40KM TT (Hogben) & the 40km RR + the hill climb

1979 M Liptrot

1980 M Chilton

1981-6 none qualified

1987 J Brownhill

1988 S Bard

1989 A Platten

1990 A Platten

1991 M Fletcher

1992 I Lawson

1993-7 None qualified

1998 T Kleban

1999-2008 None qualified

 

Senior TTC

seniot ttc.jpg (33487 bytes)

Donated by Hans Harmgardt. Awarded for 15km TTC, 40km TT  Nella & Hogben

1979 L Culp

1980 M Kerr

1981 D Paltrieneri

1982 M reid

1983 N Cunningham

1984 R Matthews

1985 R Cheskey

1986 R Brown

1987 R Brown

1988 D Desrochers

1989 D Desrochers

1990 R Cheskey

1991 M Vermeiran

1992 R Cheskey

1993 R Cheskey

1994 R Cheskey

1995 R Cheskey

1996 R Cheskey

1997 R Brown

1998 R Cheskey

1999 R Cheskey

2000 F Pepper

2001 F Pepper

2002 R Brown

2003 None

2004 T Spielvogel

2005 Sergei Stevens

2006 Mark Harvey

2007 Henry Dudko

2008 No qualifier

Senior Womens' TTC

senior women ttc.jpg (39986 bytes)

Is awarded on a points basis for results in the two 15km TTCs & the 40km TT

1997 Linda Simonsen

1998 N Yaremezyk

2004 N Cermak

2005 None qualified

2006 Naomi Cermak

2007 None qualified

2008 No qualifier

Master  Mens' TTC

veteran ttc.jpg (20174 bytes)

Is awarded on the same basis as the Senior Men's TTC with times handicapped

1979 M Pangia

1980 P Gilroy

1981 P Gilroy

1982 M Pangia

1983 P Cleverley

1984 N Cunningham

1985 M Reid

1986 A Penrose

1987 J Morrow

1988 T Liptrot

1989 G Fraser

1990 T Liptrot

1991 J Morrow

1992 P Hargrove

1993 J Watmore/G Garrett (tie)

1994 J Morrow

1995 J Morrow

1996 K Oliver

1997 H Osborne

1998 D Kelly

1999 D Kelly

2000 D Kelly

2001 D Kelly

2002 D Kelly

2003 D Taylor

2004 D Kelly

2005 Doug Taylor

2006 Doug Taylor

2007 Joseph Harris

2008 Joseph Harris

Master Womens' TTC

vet women ttc.jpg (36230 bytes)

Is awarded on the same basis as the Women's TTC (but times are handicapped .6sec per year over 40 and per km)

1997 Judy Osborne

1998 Judy Osborne

1999 Judy Osborne

2000-2002 None qualified

2003 Marva Taylor

2004 None qualified

2005 Mary Clare Haley

2006 Mary Claire Haley

2007 Mary Claire Haley

2008 Debbie Clarke

Junior TTC

junior ttc.jpg (35424 bytes)

The Tom Parry Memorial Trophy Is awarded for results in the 2 15km TTC events and the 40km TT (not the Nella). Tom had not ridden for a number of years but was active in catering to cyclists. Tom ran the famous Halton Hilly 100 and retired from Hydro to run a restaurant in St George that become the starting point for more cycling tours than one could possibly imagine.

1987 K Rood

1988 T Hansen

1989 T Hansen

1990 P Platten

1991 S Fletcher

1992 S Fletcher

1993 A Mezenberg

1994 I Lawson

1995 I Lawson

1999 T Kleban

2000 - 2008 None qualified

Cadet's TTC (no trophy)

2005 Mike Hruska

2006 None qualified

2008 None qualified

Hogben 80km TT

hogben.jpg (46916 bytes)

This trophy was donated by the Hamilton Century CC (precursor of HCC) in memory of Gus Hogben. Gus was superb time triallist who lost an arm but continued to ride and win. Ultimately he was killed by a drunken driver in the late 40's on Lakeshore. The award was originally open to any club riders and until recently for an 80km TT. In 2004 it became a 40km event due to a lack of interest in riding 80km.

1952 TR Moss QCBC

1953 TR Moss QCBC

1954 E Jones

1955 P Murphy

1956 A Johnston

1979 T Liptrot 2:19:30

1980 M Kerr 2:12:10

1981 A Beraldo 2:19:15

1982 -

1983 N Cunningham 2:17:30

1984 M Reid 2:16:24

1985 R Brown 2:08:53

1986 M Vary 2:08:23

1987 R Brown 2:09:52

1988 D Desrochers 2:02:26

1989 D Desrochers 1:57:09

1990 R Cheskey 2:09:15

1991 M Vermeiran 1:56:53

1992 D Desrochers 1:58:17

1993 R Brown 1:53:27

1994 D Desrochers 1:51:12

1995 R Cheskey 1:54:56

1996 R Cheskey 1:59:23

1997 R Brown 1:57:11

1998 R Cheskey & R Brown 1:58:49 tie

1999 R Brown 1:59:00

2000R Brown 1:57:13

2001 R Brown 2:00:59

2002 R Brown 2:05:57

2003 T Spielvogel 2:06:27

2004 D Taylor 1:01:31 (40km)

2005 M Mazur 55:23

2006 Garth Logan 57:21

2007 Garth Logan 57:56

2008 Fred Pepper 56:35

Andy Keyes Century Road Race

keyes.jpg (31904 bytes)

Trophy was donated by Andy Keyes a club rider in the 70's & early 80's. Event was originally a 100 mile event run for many years in N Burlington. More recently the event reduced to 80km and in 2003 returned to a metric century in Ayr.

Year 1st 2nd 3rd

1975

T Liptrot

J Cameron T Lasta
1976 J Cameron H Harmgardt J Miscioscia
1977 J Cameron G Nella J Miscioscia
1978 J Cameron D Paltrinieri J Miscioscia
1979 G Nella A Beraldo J Simpson
1980 -    
1981 D Paltrineiri M Pangia J Miscioscia
1982 M Pangia A Beraldo M Reid
1983 M Lynch K Jobda T Matwell
1984 N Cunningham M Pangia J Eirenloeppel
1985 R Brown G Nella N Cunningham
1986 G Nella R Brown D Paltrineiri
1987 R Brown M Varey G Fraser
1988 R Brown A Iler -
1989 M Lynch R Brown C Dick
1990 G Fraser R Brown J Watmore
1991 S Fletcher C Dick D Desrochers
1992 T hansen P Moore R Castillo
1993 P Jordan P Moore S Cranwell
1994 A Mezenberg D Desrochers P Jordan
1995 D Desrochers R Brown -
1996 S Ambis R Brown S Cranwell
1997 -    
1998 80km R Brown  - -
1999 R Cheskey F Pepper R Brown
2000 B Chewter T Yang R Cheskey
2001 R Brown C Kiriakopoulos D Harrison
2002 R Brown S Lavalle D Kings
2003 D Vansickle G Logan R Brown
2004 100km G Logan S Scott B Nickorick
2005 100km S Scott Naomi Cermak M Hruska
2006 100km M Hruska Naomi Cermak Doug Taylor
2007 100km Chris Komar Mark Harvey Mary Clare Haley
2008 100km Dave Enns Carl Clarke None

Nella 40km TT

nella.jpg (38602 bytes)

This trophy was donated by Nella Cutlery (better known to HCC as Gus!) The event has been moved around as stop signs crop up most recently held on the Binbrook course.

1970 R Vize 1:03:06

1971 B Hagerty 1:04:07

1972 C Maslen 1:04:25

1973 R Vize 1:00:28

1974 L Humphries 1:11:44

1975 T Liptrot 1:04:18

1976 D Walton 1:13:10

1977 H Harmgardt 1:04:37

1978 D Walton 1:07:55

1979 A Beraldo 1:09:57

1980 M Kerr 1:05:20

1981 C Heesters 38km 1:00:16

1982 J Misciocia 1:05:00

1983 Patricia Kammerer 1:02:54

1984 M Lynch 1:02:30

1985 M Lynch 1:02:04

1986 M Varey 1:01:01

1987 M Varey 57:55

1988 D Desrochers 1:04:59

1989 D Desrochers 1:01:01

1990 D Desrochers 56:46

1991 D Desrochers 59:27

1992 D Desrochers  56:14

1993 A Mezenberg 56:51

1994 A Mezenberg 53:06

1995 A Mezenberg 54:47

1996 D Desrochers 57:45

1997 D Desrochers 56:11

1998 R Cheskey 59:05

1999 R Cheskey 57:23

2000 R Cheskey 59:20

2001 F Pepper 57:13

2002 M Mazur 57:54

2003 M Mazur 53:45

2004 F Pepper 55:53

2005 F Pepper 56:56

2006 Doug Taylor 1:00:23

2007 Mirek Mazur 53:58

2008 Carl Clarke 58:00

Fastest 15km TT

fastest 15km.jpg (19221 bytes)

The Derek Walton trophy. Derek is/was an avid time triallist who spent his summers time trialling in the UK. Originally a Thursday night event it has recently moved to Tuesdays and currently is held on the White Swan course.
1985 M Lynch 21:55

1986 M Varey 21:58

1987 G Dovick 21:28

1988 M Varey 21:26

1989 R Brown 20:32

1990 M Varey 19:50

1991 D Desrochers 20:24

1992 M Vermeiran 20:27

1993 P Jordan 19:59

1994 A Mezenberg 19:27

1995 ?

1996 S Ambis 20:25

1997 R Cheskey 20:24

1998 S Ambis 20:25

1999 D Desrochers 20:35

2000 F Pepper 20:45

2001 M Mazur 20:25

2002 M Kings 20:26

2003 S Scott 19:52

2004 M Mazur 19:58

2005 M Mazur 19:45

2006 Garth Logan 20:24

2007 Mirek Mazur 19:40

2008 FredPapper 20:57

 

Most Improved Rider (formerly Mt Nemo Series Trophy)

mostimproved.jpg (62234 bytes)

Originally awarded to the HCC rider who scored the most points in the Mt Nemo Tuesday night race (42km RR). The club event was attracting up to 100 riders and eventually was cancelled due to increasing danger at the end of the '91 season. Trophy has since been awarded to the HCC rider who has exhibited the greatest improvement in racing results over the season.

Mt Nemo

1985 D Desrochers

1986 M Pangia

1987 J Brownhill

1988 S Anchuetz

1989 B Fargo

1990 A Platten

1991 A Mezenberg

Most Improved Rider
1992 M & S Fletcher

1993 A Mezenberg

1994 D Pozzabon

1995 Judy Osborne

1996 Irene Arnolis

1997 J Morrow

1998 T Kleban

1999 F Pepper

2000 F Pepper

2001 F Pepper

2002 P Schouten

2003 Z Morris

2004 Naomi Cermak

2005 M Hruska

2006 Matt Gallo

2007 Mark Harvey

2008 Dave Enns

HCC Mountain Bike Championship

picture to follow

Donated by Garrett Bicycles (Georeg Garrett a club member). Unfortunately other than our Valley Park Cyclocross we do not currently have a mountain bike series.

1995 R Brown

HCC Track Championship

picture to follow

Donated by Allan & Svend Hansen brothers who were active on HCC executive for a number of years.
1988 A Iler

1989 T Hansen/M Doble tie

1990 T Hansen

1991 T Hansen

1992 T hansen

1993 A Mezenberg

1994 -

1995 A Mezenberg

1996 on no events

 

[Home][About][Application][Archives][Buy-Sell][Calendar][Clothing][Club Records][Executive][FAQs][History][Links][Results][Trophies][Youth]

Design by QEF Contact webmaster at cyclist@hamiltoncycling.com