HOMEAboutApplicationArchivesBuy-SellCalendarClothingClub RecordsExecutive
FAQsHistoryLinksResultsTrophiesYouth

 

 Awards Banquet was held as before at Sláinte Pub (33 Bowen St) in downtown Hamilton. We had a full house nearly all the awards had their winners present. Few remained for the music - guess we only dance on hills!

Google Map

2008 HCC Banquet pictures

Sorry for typos Joseph, Dave W and that was Henry with Cooper prize!

  Awards for 2008

 

Jamie Kerr Memorial Best Overall Champion
1st Dave Woolley 48points Trophy & Medal
2nd Carl Clarke 43 Medal
3rd Wayne Atanas 33 Medal
BAR Seniors - 15km TT Aug 14, 40km TT Hogben, 40 km RR, 100km RR, Weir Hill Climb  Must enter 3 
  None qualified   Trophy & Medal
BAR Masters same as Seniors
1st Dave Woolley 37 Trophy & Medal
2nd Wayne Atanas 27 Medal
3rd Carl Clarke 23 Medal
BAR - Women - 15km TT Aug 21, 40km TT Hogben, 40km RR, 100km RR, Hill Climb - 
1st No qualifier Trophy & Medal
BAR Master Women - same as above
1st No Qualifier    Medal
BAR Juniors same as above - No qualifiers
BAR Cadets 15km TT Aug 22, 40km TT Hogben, 40km RR, Hill Climb - No qualifiers
Senior TTC (15km TTC Aug 29, 2 40K TT) must do 2 of 3
1st No qualifiers   Trophy & Medal
Women TTC (Women TTC Aug 22, Everyone TTC Aug 29, Falkland 40k TT) must do 2 of 3 
1st No qualifier Trophy & Medal
Master Men TTC same as Seniors but handicapped .6 sec per year per km
1st Joseph Harris 27 Trophy & Medal
2nd Carl Clarke 23 Medal
3rd Doug Taylor 18 Medal
Master Women TTC same as Women
1st Debbie Clarke 20 Trophy & Medal
Junior TTC same as women - No qualifier
Cadets TTC - same as women - No qualifier
Andy Keyes 100km RR - Ayr
1st Dave Enns 2:36:08 Trophy & Medal
2nd Dave Woolley 2:41:00 Medal
3rd none   Medal
Ayr 48km RR      
1st Wayne Atanas 1:06 Medal
2nd Carl Clarke 1:09:37 Medal
3rd Don Smith 1:10:05 Medal
Nella 40km TT Binbrook
1st Carl Clarke 58:00 Trophy & Medal
2nd Joseph Harris 58:10 Medal
3rd Ian Chambers 1:00:12 Medal
Hogben 40km TT Falkland
1st Fred Pepper 56:35 Trophy & Medal
2nd Dave Woolley 57:19 Medal
3rd Carl Clarke 58:53 Medal
Fastest 15km TT
Fred Pepper 20:57 Trophy
15 km TTC Senior (avg best 5)
1st Ian Chambers 22:38 Medal
2nd Mark Harvey 22:42 Medal
3rd Steve Gentiles 22:59 Medal
15km TTC Vets (avg best 5 handicapped .6 sec per km per yr)
1st Joseph Harris 20:09 Medal
2nd Dave Woolley 20:18 Medal
3rd Fred Pepper 20:24 Medal
15km TTC Women (avg best 5)
1st Erin Kennedy 25:59 Medal
2nd Denise Johnson 28:53 Medal
15km TTC Master Women (avg best 5 handicapped .6 sec perk km per yr)
1st No qualifier Medal
15km TTC Juniors (avg best 5)  No qualifiers
15km TTC Cadets (avg best 5)
1st No qualifier   Medal
15km TTC Minime      
1st Adam Johnson 34:50 Medal
Most Improved Rider
Dave Enns Trophy & Medal
Snake Rd Hill Climb  
1st Dave Woolley 6:51 Medal
2nd Carl Clarke 7:17 Medal
3rd Dave Enns 7:20 Medal
Weir Lane Hill Climb      
1st Dave Woolley 4:25 Medal
2nd Doug Taylor 5:44 Medal
3rd Wayne Atanas 6:02 Medal
Sydenham Hill Climb Series      
1st Women Brooke Biggs 5:09 Medal
2nd Women Erin Kennedy 5:25 Medal
3rd Women Debbie Clarke 5:56 Medal
1st Men David Enns 4:05 Medal
2nd Men Carl Clarke 4:25 Medal
3rd Men Chris Eckhart 4:26 Medal

 

 
[Home][About][Application][Archives][Buy-Sell][Calendar][Clothing][Club Records][Executive][FAQs][History][Links][Results][Trophies][Youth]

Design by QEF Contact webmaster at cyclist@hamiltoncycling.com