HOMEAboutApplicationArchivesBuy-SellCalendarClothingClub RecordsExecutive
FAQsHistoryLinksResultsTrophiesYouth

2001 Results

Tuesday Night Criterium 2001

Thursday Night 15km Time Trials

Other Events are on this Page

 

 

#

NAME

CLUB

TIME

1

Fred Pepper

Hamilton

21: 14

2

Garnett Abbey

Brampton

22:54

3

Eric Kameka

Brampton

23:05

4

Linda Simonsen

Oakville

23:15

5

Terry Spielvogel

Brampt on

23:33

6

Dave Woolley

Oakville

23:50

7

Gary Sculley

Oakville

23:55

8

Brian Zeust

Brampton

24:11

9

Ian Fisher

Oakville

24:28

10

Doug Taylor

Brampton

24:29

11

Tom Walker

Brampton

24:53

12

Luciano Serafino

Brampton

25:56

13

John Morgan

Brampton

26:18

14

Marc Hening

Brampton

26:32

15

Cathy MacKay

Brampton

26:42

16

Bernard Roy

Oakville

27:00

17

Brian Rogers

Brampton

27:30

18

George Shepperdley

Brampton

28:52

19

Noel Murray

Brampton

28:56

20

Bob Newman

Brampton

29:04

21

Richard Pike

Brampton

29:24

22

Blair Rowsell

Brampton

29:44

 

Snake Road Hill Climb, June 20th, 2001

 

 

Name

Time

Placing

Dave Harrison

11:46:36

8th

Mike Bown

11:28:71

5th

Mike Power

12:01:87

7th

Marva Taylor

17:48:66

16th

Martin Reid

15:53:00

15th

Dave Woolley

10:49:35

2nd

Gord Woolley

11:14:57

4th

Doug Taylor

12:49:75

14th

Ian Fisher

11:46:25

7th

Chris Komar

12:19:00

11th

Sean Scott

11:37:43

6th

Sue Palmer-Komar

10:46:31

1st

Jay Darch

12:46:59

13th

Brian Zuest

11:09:53

3rd

Luciano Serafino

12:10:50

went off course

Barry Harbroe

12:29:53

12th

 

Starters: Frank & Judy Morrow

Snake Road Marshal: Fred Pepper

15 km Combine Time Trial

Cheltenham, Ontario

Brampton Cycling Club

April 19,2001

 

 

#

NAME

CLUB

TIME

1

Fred Pepper

Hamilton

21: 14

2

Garnett Abbey

Brampton

22:54

3

Eric Kameka

Brampton

23:05

4

Linda Simonsen

Oakville

23:15

5

Terry Spielvogel

Brampton

23:33

6

Dave Woolley

Oakville

23:50

7

Gary Sculley

Oakville

23:55

8

Brian Zeust

Brampton

24:11

9

Ian Fisher

Oakville

24:28

10

Doug Taylor

Brampton

24:29

11

Tom Walker

Brampton

24:53

12

Luciano Serafino

Brampton

25:56

13

John Morgan

Brampton

26:18

14

Marc Hening

Brampton

26:32

15

Cathy Mac Kay

Brampton

26:42

16

Bernard Roy

Oakville

27:00

17

Brian Rogers

Brampton

27:30

18

George Shepperdley

Brampton

28:52

19

Noel Murray

Brampton

28:56

20

Bob Newman

Brampton

29:04

21

Richard Pike

Brampton

29:24

22

Blair Rowsell

Brampton

29:44

 

Time keeper: Ted Jukes, Marva Taylor, Brian McGrath, Doug Taylor

Draw PrizeWinners: 1 Blair Rowsell, Solar Calculator and Pen

2 Tom Walker, Brampton Water Bottle

3 John Morgan, Brampton Water Bottle

80 / 40 km Combine Time Trial

Scotland, Ontario

Hamilton Cycling Club

May 26,2001

 

 

#

NAME

CLUB

TIME

80 Km Time Trial

   

1

Marc Heinig

Brampton

2:26:17

     

40 Km Time Trial

   

1

Fred Pepper

Hamilton

57:13

2

Garnett Abbey

Brampton

58:10

3

Brian Zeust

Brampton

59:56

4

Rob Cheskey

Hamilton

1:00:04

5

Jay Darch

Oakville

1:01:53

6

Terry Spielvogel

Brampton

1:02:24

7

Dave Woolley

Oakville

1:02:42

8

Dermot Kelly

Hamilton

1:04:40

9

Pat Conway

Hamilton

1:06:55

10

Frank Morrow

Hamilton

1:07:36

11

Dave Vandevelde

Brampton

1:08:48

12

Cathy Mac Kay

Brampton

1:09:27

13

Peter Schouten

Hamilton

1:10:00

14

John Beal

Oakville

1:11:45

15

Bernard Roy

Oakville

1:13:48

16

Ted Jukes

Brampton

1:15:00

       
       

 

Timekeeper: Barb Morrow, Randy Brown & ?

Draw prizewinner: 1 Dave Vandevelde, Can Gatorade

C.T.T.A. - 15K TIME TRIAL - MAY 9TH, 2001 - TREMAINE ROAD

 

#

NAME

CLUB

TIME

1

Bob Trimble

O.C.C.

27.08

2

Fay Trimble

O.C.C.

26.33

3

Linda Simonsen

O.C.C.

22.56

4

Ralph Kern

B.C.C.

25.05

5

George Shepperdley

B.C.C.

27.40

6

Gary Scully

O.C.C.

23.19

7

Richard Pike

B.C.C.

27.22

8

Randy Brown

H.C.C.

22.12

9

Jim Adams

O.C.C.

DNF - flat tire

10

Bernard Roy

O.C.C.

26.07

11

Carl Feairs

B.C.C.

24.41

12

Mike Rigato

B.C.C.

24.05

13

Domenic Rigato

B.C.C.

22.58

14

Brian Zuest

B.C.C.

22.47

15

Ted Jukes

B.C.C.

27.01

16

Barry Harbroe

O.C.C.

27.14

17

Garnett Abbey

B.C.C.

21.55

18

Randy McDonald

B.C.C.

24.51

19

Cathy MacKay

B.C.C.

26.14

20

Peter Morris

H.C.C.

26.16

Timekeepers: Jay Darch, Theo Howard

Marshall: Elizabeth Jackson

Turn Marshall: Jeanne Gravel

Holder: Gary Jackson

 

C.T.T.A. - June 10th, 2001 - 80/40 km Combine Time Trial - Cheltenham Brampton C. C.

 

#

NAME

CLUB

TIME

 

80 Km Time Trial

   

1

Doug Taylor

Brampton

2:19:35

2

Ted Webb

Brampton

2:20:29

3

Tom Walker

Brampton

2:21:25

4

Mike Hughes

Brampton

2:26:11

5

George Shepperdley

Brampton

2:37:24

6

Marva Taylor

Brampton

3:02:04

 

40 Km Time Trial

   

1

Andy Reedman

Brampton

59:16

2

Terry Spielvogel

Brampton

1:01:11

3

Pat Donnelley

Brampton

1:02:39

4

Jerry Malczewski

Oakville

1:03:05

5

Domenic Rigato

Brampton

1:03:08

6

John Morgan

Brampton

1:05:39

7

Joel Cash

Brampton

1:06:26

 

Timekeepers: Ted Jukes, Brian Zuest

Draw Prize Winners: Ron Baines, Presto Pools Golf Shirt

Marc Heinig, BCC Water Bottle

Robert Newman, BCC Water Bottle

C.T.T.A. #5 - 15K T.T. - WHITE SWAN ROAD - JULY 26TH, 2001

 

 

NAME

CLUB

TIME

Pat Conway

H.C.C.

24.19

Cathy McKay

B.C.C.

25.12

Ted Jukes

B.C.C.

26.28

Dermot Kelly

H.C.C.

23.10

Frank Morrow

H.C.C.

24.08

Jay Darch

O.C.C.

22.05

Jerry Malczewski

O.C.C.

22.43

Dave Woolley

O.C.C.

23.16

Ron Baines

H.C.C.

24.05

Randy Brown

H.C.C.

21.37

Turn Marshall: Albert Penrose

Time Keepers: Martha Finn, Joan Bonfield, Barbara Morrow

 

 

 

[Home][About][Application][Archives][Buy-Sell][Calendar][Clothing][Club Records][Executive][FAQs][History][Links][Results][Trophies][Youth]

Design by QEF Contact webmaster at cyclist@hamiltoncycling.com